Autodos M2
Autodos M2, den perfekte kemikaliestyring til offentligebassiner
Måler og styrer pH og frit klor er nem og betjene.
Har indbygget alarm og sikkerhedsfunktion
Leveres med:
pH elektrode
Klorelektrode
Forfilter
Flowvagt
Temperatursensor

Autodos fås i forskellige versioner og kan overvåge pH og klor i form af redox, frit klor og kombineret klor. Autodos tilbyder en bred vifte af justeringer, der passer til alle pooltyper. Klor-, pH-, flow- og temperaturmålinger vises i tydelige og letlæselige LED-skærme. Autodos er let at bruge og giver nøjagtige aflæsninger til nøjagtig overvågning og desinfektion af poolvand. Desuden er det meget let for operatøren at overse og kontrollere vandkvaliteten.
Pahléns egenudviklede Autodos er tilgængelig til alle krav, fra Autodos M1, som er et enkeltkanals instrument til overvågning af pH, redox, frit klor eller totalt klor, til den mest avancerede Autodos M3, som er et tre-kanals instrument til overvågning af pH, frit klor og kombineret klor.
Autodoserne har en ny flowcelle. Denne nye flowcelle i transparent PVC har et separat modul til hver elektrode. Hvert modul kan tilsluttes i serie afhængigt af applikationen og antallet af anvendte elektroder. Startmodulet indeholder forfilter, flowmåler, flowbeskyttelse, temperatursensor og en visuel indikation af strømmen gennem flowcellen.
Autodoer er nemme at bruge og giver nøjagtige aflæsninger til nøjagtig overvågning og desinfektion af poolvand. Det er også ekstremt let at overvåge og kontrollere vandkvaliteten.
Funktioner
• Kan måle frit klor, pH, redox, kombineret og total klor
• Automatisk kemisk dosering
• Doseringsudgang: tænd / sluk, frekvensimpuls eller 4-20mA
• Temperatursensor
• Elektronisk flowmåler
• Alarm og indbyggede sikkerhedsfunktioner
• Brugeradgangsbeskyttelse
• Vælg Modbus RS485 til ekstern overvågning, logning og alarmstyring
• Gassikkert elektronisk hus sikrer lang levetid